به زبان ساده هر زمان کودک ما حروف را در کلمات به درستی تلفظ نمی کرد، احتمال داشتن اختلال تلفظی در او وجود دارد.

برای مثال

به ” کلاه ” می گوید “تلاه”

به ” پروانه ” می گوید ” پبانه “

و مثالهای دیگری از این دست که همگی بیانگر این هستند که کودک می داند چه می خواهد بگوید، اما درست تلفظ نمی کند.

یکی از شایعترین اختلالات گفتار و زبان در دوران کودکی، اختلالات تلفظی است.

علت شناسی های مختلفی برای بروز اختلال تلفظی وجود دارد که هر کدام موجب اجرای درمان متفاوتی خواهد بود و در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

نکته حائز اهمیت این است که :

اگر درمان اختلالات تلفظی در سنین پایین آغاز شود غالباً به سرعت نتیجه داده و اثری از آن در سالهای آینده زندگی کودک باقی نمی ماند.

مشکلات تلفظی

سن طبیعی فراگیری واجها (حروف) در کلام کودکان

بطور طبیعی کودکان تا چهار و نیم سالگی فرصت دارند تا تمامی واجهای بیانی را در تمامی قسمت های کلمه فراگرفته و از آنها بطور کاربردی و صحیح استفاده کنند.

اما اگر تا این سن صبر کردیم و اصلاح نشد چه؟ پاسخ اینجاست که در نظر گرفتن بازه سنی چهار و نیم سالگی به جهت داشتن معیاری برای اندازه گیری حالت طبیعی از غیر طبیعی است و اصلاو به هیچ وجه بدان معنا نیست که با وجود وضوح پایین صحبت کردن کودک شما تا این سن منتظر اصلاح خود به خودی آن بمانید.

در اکثر موارد درصد وضوح گفتاری پایین کودک حتی در سن دو سالگی و کتر، می تواند نشانه وجود اختلال تلفظی یا همان اختلال تولیدی گفتار باشد که کم و کیف آن توسط گفتاردرمانگر ارزیابی شده و در صورت نیاز مداخلات درمانی انجام می شود.

اختلال تلفظی، کی نگران شویم؟

هنگامی که متوجه شدیم صحبت کردن فرزندمان از نظر تلفظ حروف و مفهوم بودن کلمات نسبت به هم سن و سالان کیفیت کمتری دارد

و یا دیگران مدام می پرسند که الان پسر یا دختر شما چه گفت و در واقع متوجه گفته های او نمی شوند

و یا گفتار کودکانه و شیرین بیانی های فرزندمان توجه همه را به خود جلب می کند ( بابا کجا رفت = بابا تُدا لَف )

باید به متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنیم تا با گرفتن نمونه گفتار در موقعیت های مختلف و همچنین تعیین درصد وضوح گفتار و معاینات کلامی و ساختاری، وجود یا عدم وجود اختلال در تلفظ مشخص گردیده و در صورت صلاحدید اقدامات اصلاحی، آموزشی و یا درمانی لازم انجام گیرد.

آیا اختلال تلفظی خود به خود خوب می شود؟

در صورتی که مشکل در تلفظ حروف توسط گفتاردرمانگر اختلال تلفظی و یا همان اختلال تولید گفتار تشخیص داده شود، خیر متاسفانه خود به خود خوب نمی شود و با این تفکر تایم طلایی درمان و سن زبان آموزی کودک را از دست داده و ممکن است در آینده اختلالاتی نظیر دیسلکسی و دیسگرافی ( اختلال خواندن و نوشتن ) و یا لکنت اکتسابی ( در برخی موارد ) بروز پیدا کند.

با استناد بر وجود فردی در اقوام و یا هم سالان کودکمان که دارای مشکلاتی در تلفظ حروف بوده اند و خود به خود اصلاح شده اند نمی توانیم وقت را برای اصلاح خود به خودی مشکلات تلفظی فرزندمان تلف کنیم. چون :

دلیل اختلالات تلفظی در افراد با یکدیگر متفاوت است ( الگوی غلط – کم شنوایی – سابقه خانوادگی- ضعف اندام گویایی و …)

تلفظ هر حرف مثل “س” و یا “ک” در سنین خاصی باید اصلاح شود و همه حروف تا چهار و نیم سالگی فرصت ندارند

محیط زندگی افراد با یکدیگر متفاوت است

اختلال تلفظی از دید افراد مختلف برای قضاوت در مورد فرزند ما متفاوت است

اصلاح خود به خودی اختلال تلفظی در بهترین حالت ممکن تنها یک تصور است و ممکن است هیچگاه انجام نشود

عدم درمان به موقع موجب بروز اختلال های ثانویه می شود

در صورت قرار داشتن اختلال تلفظی کودک ما در دسته بندی مشکلاتی که با رشد کودک برطرف می شود، بهتر است این موضوع را گفتاردرمانگر به ما بگوید تا از بابت آسیب های ناشی از عدم درمان به موقع مصون باشیم.

دلایل ایجاد اختلالات تلفظی کودکان

از آنجاییکه این مقاله برای عموم نگارش شده و هدف از آن آشنایی کلی با مفاهیم اصلی اختلال تلفظی است، به شکل غالب علت شناسی های اختلال تلفظ پرداخته و تاکید می کنم برچسب زدن به کودک و تشخیص اختلال و علت آن و همینطور راهکارهای درمانی در تمامی زمینه های بهداشتی درمانی و توانبخشی بعهده فرد متخصص در آن زمینه است.

نقایص ساختاری زبان، فک، دندان ها

مشکلات محیطی و اکتسابی مثل الگودهی اشتباه به کودک و …

کم شنوایی

مشکلات ذهنی و هوشی

این علت شناسی ها و سایر مواردی که در زمینه تخصصی گفتاردرمانگر برای برچسب گذاری و درمان کودکان دارای اختلال تلفظی وجود دارد، پس از جلسات ارزیابی گفتاری و در صورت لزوم ارزیابی دهانی حرکتی، به اطلاع خانواده خواهد رسید و راهکار های درمانی با مشورت و هماهنگی بررسی خواهد شد.

دلایل عمده اختلال تلفظی در کودکان طبیعی

اکثر مراجعان با شکایت اختلال تلفظی را کودکان با بهره هوشی طبیعی و شنوایی سالم تشکیل می دهند که از دلایل عمده بروز این اختلال در آنها می توان به

الگوپذیری کودک از شخصیت های کارتونی

تلاش کودک برای جلب توجه و تشویق والدین با گفتار کودکانه و شیرین

صحبت کردن والدین با کودک بصورت بچگانه و تقلید والدین از گفتار کودک

و سایر علت هایی از این دست که غالبا محیطی هستند اشاره کرد.

تماس با جاویدان

مدت زمان درمان اختلال تلفظی چقدر است؟

از سوالات پرتکراری که همواره والدین از متخصصین گفتاردرمانی می پرسند این است که چقدر زمان می برد تا اختلال تلفظی درمان شود و گفتار کودک به حالت طبیعی و متناسب با سن تقویمی برسد.

در پاسخ به این سوال می توان گفت بسته به تکنیک درمانی ای که گفتاردرمانگر با توجه به سن کودک، علت اختلال، محیط زندگی و توانایی منحصر به فرد هر شخص انتخاب می کند، متفاوت است.

یعنی پاسخ به این سوال، بعد از ارزیابی و معاینه توسط گفتاردرمانگر در مورد فرزند شما داده می شود و بطور عمومی و برای همه نمی توان یک نسخه پیچید.

 برای اطلاع از علت شناسی مشکل تلفظی، راهکار های اصلاح مشکل و مدت زمان بهبودی، می توانید به متخصصین گفتاردرمانی مراجعه نمایید.

نویسنده: گفتاردرمانگر امیر زینعلی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *