گفتاردرمانی کودکان، درمانی است که توسط متخصصین گفتاردرمانی برای بهبود اختلالات گفتار و زبان کودکان انجام می‌شود. مراجعه کنندگان به این مراکز از کودکان طبیعی با مشکلات تلفظی خفیف تا شدید گرفته تا کودکان دارای لکنت، اختلالات ارتباطی، بیش فعالی، اوتیسم و در کل هر مشکل زمینه‌ای که مانع رشد طبیعی گفتار و ارتباط کودکان کرده می باشند.

گفتار درمانی کودک از چه سنی آغاز می‌شود؟

به طور کلی از نوزادان نارس که در رفلکس های اولیه دهانی دچار تاخیر هستند، تا کودکان ۱/۵ یا ۲ ساله که کلمات کمی بیان می کنند، کودکان پیش دبستانی و حتی سنین نوجوانی که دارای اختلال در تلفظ حروف، ادای کلمات و لکنت می باشند به مداخلات گفتاری احتیاج دارند.

اما نکته حائز اهمیت این است که یک علامت (مثل تلفظ اشتباه برخی حروف) در یک سن ممکن است طبیعی باشد ولی همان مشکل در سن دیگر، اختلال تلقی شود.

و یا تکرار حروف اول کلمه (س‌س‌س‌سلام) در کودک با سن مشخصی طبیعی و در فرد دیگری لکنت محسوب می شود.

تشخیص این نکته که چه علامتی طبیعی و چه علامتی اختلال است، به عهده گفتاردرمانگر می باشد و اگر شما نگران این هستید که فرزندتان نیازمند درمان گفتار و زبان هست یا خیر، به جای سردرگم شدن در انبوه مطالب و علائم اختلالات، همین حالا از گفتاردرمانگر با تجربه در این زمینه به صورت تلفنی و رایگان مشاوره دریافت کنید.

گفتاردرمانی کودکان

در گفتار درمانی کودکان چه کاری انجام می شود؟

  1. ابتدا درمانگر کودک را معاینه و ارزیابی می کند. تمامی جنبه‌های ارتباطی، گفتاری و زبانی مورد بررسی دقیق و موشکافانه قرار می‌گیرد. سپس اختلاف سطح گفتار و (یا ارتباط ویا…) با سطحی که از لحاظ سنی باید کودک در آن قرار داشته باشد تعیین می شود.
  2. در گام دوم درمان آغاز شده و با توجه به اولویت های تشخیصی درمانگر، روند اصلاح مشکلات گفتار و زبان به پیش می‌رود. گاهی اوقات درمان به صورت مستقیم با ارائه محرک های کلامی خاص به کودک انجام می گردد، گاهی نیاز به مداخلات فیزیکی (تحرک های داخل دهانی) برای برخی مراجعان وجود دارد و گاهی در کودکان کم سن‌تر، درمان به شکل مشاوره‌ای و غیر مستقیم انجام می‌شود.
  3. در انتها، پس از کامل شدن درمان و رسیدن کودک به سطح ایده آل و نرمال، ترخیص صورت می گیرد.

لازم به ذکر است در تمامی مراحل، برقراری ارتباط موثر بین کودک و درمانگر بسیار ضروری بوده و توانایی ارتباط‌گیری و ایجاد محیط امن از توانایی های لازم هر گفتاردرمانگری است.

به چه کسی گفتاردرمانگر می‌گویند؟

گفتاردرمانی کودکان توسط شخصی که به آن گفتاردرمانگر می‌گویند انجام می‌شود.

گفتاردرمانگر متخصصی است که در دانشگاه‌های علوم پزشکی به تحصیل این علم پرداخته و با گذراندن دوره‌های علمی و عملی مهارت پیدا کرده است. دارای کد نظام پزشکی می باشد و در سامانه نظام پزشکی قابل استعلام است.

گاهی اوقات افراد، گفتاردرمانی را این‌طور تعبیر می کنند که شخصی آنها را با گفتار، درمان می‌کند که این تصور غلط بوده و ارتباطی با این تخصص ندارد. در واقع گفتاردرمانگر، شخصی است که گفتار دیگران را درمان می‌کند و در این مسیر از تکنیک‌های مختلف استفاده می کند.

هزینه‌ی گفتاردرمانی کودکان چقدر است؟

هر ساله با انتشار کتاب ارزش‌های نسبی و دستورات معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی، تعرفه‌ای برای همه خدمات پزشکی تعیین می گردد. خدمات گفتاردرمانی نیز شامل این تعرفه ها بوده و دریافت هزینه متفاوت با تعرفه به هر نحو و با هر توضیحی، غیرقانونی می باشد.

مراکزی که با قصد درآمد بیشتر هزینه بیشتری از تعرفه دریافت می کنند، عملاً در حال سرپیچی از قانون هستند.

از آن طرف برخی مراکز هم با دریافت هزینه کمتر از تعرفه، در ظاهر به مراجعه کنندگان لطف می کنند ولی در باطن کیست که نداند وقتی بابت خدمتی هزینه‌ای کمتر از حق مسلم خود را دریافت می کنند، یا از کیفیت درمان پایین خود آگاه اند یا از طولانی شدن پروسه درمان در نهایت سود بیشتری می‌برند.

لذا مطمئن ترین تصمیم، واقع بینانه ترین و شفاف ترین تصمیم است.

تعرفه گفتاردرمانی برای هر جلسه درمان در سال ۱۴۰۰ برابر با ۱۲۵ هزار تومان می‌باشد.

تماس با جاویدان

گفتار درمانی کودکان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان درمان یک کودک با تلفظ اشتباه حرف /س/ در سن ۴ سالگی با همان کودک با همان سطح زبانی و هوشی در سن ۶ سالگی، بسیار متفاوت است.

چه برسد به سایر اختلالات گفتاری کودکان مثل لکنت، تاخیر زبانی و …

پس اگر واقعا می خواهید بدانید کودک شما چقدر طول می‌کشد تا گفتاری کاملاً صحیح و طبیعی داشته باشد به جای جستجو در اینترنت، همین الان مشاوره تلفنی رایگان با متخصص گفتار درمانی داشته باشید.

گفتاردرمانی کودکان تاثیر دارد یا خیر؟

این سوال مثل این است که به فردی که گرسنه است و چند روزی غذا نخورده، غذا بدهیم! تاثیری در گرسنگی او دارد یا خیر؟ پاسخ شما چیست؟!!

عملاً این تخصص در شاخه کودکان صرفاً با هدف کمک و درمان کودکان ایجاد شده است.

تفاوت بین کودکی که پس از مشاهده مشکلات کلامی و گفتاری، به گفتاردرمانی مراجعه کرده و شخصی که منتظر شده تا گذشت زمان اوضاع را تغییر دهد و بهبودی به همراه بیاورد را می‌توانید با مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی به وضوح ببینید.

چه بسیاری کودکان با بهره هوشی طبیعی که به دلیل عدم گفتار متناسب با سن تقویمی، به مدارس استثنایی فرستاده می شوند چه بسیار والدین که مدام در جلسات گفتار درمانی آرزو می‌کنند که ای کاش حداقل چند ماه زودتر مراجعه می‌کردند تا زمان طلایی درمان را از دست ندهند.

نویسنده: گفتاردرمانگر زهرا خلیلی

۲ سوالات و نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *